Opgesteld door: Openzeka Teknoloji A.Ş. — officiële Embedded Compute-distributeur van NVIDIA voor Türkiye & MEA, en NVIDIA Elite Partner

Testplatform: NVIDIA DGX Spark (GB10) · Modellen: System One-familie · Rapportdatum: november 2026


Inhoudsopgave


Managementsamenvatting

Deze studie evalueert de productiegereedheid van de System One-modelfamilie, die direct typed decisions produceert in plaats van vrije tekst. Tests over zes modellen, datasets met verschillende labelaanpakken en twee inferentie-engines leveren drie belangrijke bevindingen op.

Ten eerste, hoewel de hoogste nauwkeurigheid over het algemeen bij de grotere modellen wordt behaald, bestaat er geen lineair verband tussen modelgrootte en nauwkeurigheid. d3-27b bereikt 0.963 nauwkeurigheid op de Turkse TDB-dataset, terwijl het model met 0.6B parameters, d3-edge, op 0.336 blijft steken. Daarentegen benadert de 4B d3-mini met 0.887 nauwkeurigheid het 27B-model en gaat hij het 9B-model clef-flash (0.853) voorbij.

Ten tweede, hoge nauwkeurigheid alleen betekent niet dat er betrouwbaar wordt beslist. Zelfs in de 42 gevallen waarin het antwoord werkelijk dubbelzinnig is, produceren de modellen een gemiddelde maximale optiekans in het bereik 0.75–0.77. Het veld confidence mag daarom niet worden gelezen als een gekalibreerde schatting van de nauwkeurigheid; het moet worden behandeld als een signaal voor voorselectie (triage), gebruikt met drempels die op gelabelde gegevens zijn gevalideerd.

Ten derde, de ondersteuning voor System One in inferentie-engines is nog volop in ontwikkeling, dus compatibiliteit moet per model afzonderlijk worden geverifieerd. Met dezelfde client, datasets en modellenlijst produceerden d3-27b, clef en clef-flash op beide engines vrijwel dezelfde resultaten. In de geteste SGLang-ontwikkelimage daalde de TDB-nauwkeurigheid van d3-mini echter van 0.887 naar 0.280, en d3-edge wilde niet starten.

Dit resultaat toont niet aan dat de twee engines over het algemeen verschillende beslissingen nemen. De bevindingen wijzen erop dat de answer-code-uitlezing in de geteste SGLang-versie bij de kleine D3-modellen onjuist werkt. Het probleem moet daarom, op basis van het huidige bewijs, per model en versie worden beoordeeld. Desalniettemin moet elke combinatie van model, engine en versie vóór productie afzonderlijk worden geverifieerd, en moet deze acceptatietest bij elke versie-upgrade worden herhaald.

Belangrijkste bevindingen

  1. Op de Turkse TDB-set is de hoogste nauwkeurigheid d3-27b (0.963) en clef (0.944); de laagste is d3-edge (0.336).
  2. De drempel confidence ≥ 0.90 rondt voor d3-27b 87% van de 354 gescoorde gevallen automatisch af met een foutrisico van 1.3%.
  3. De stabiliteit bij wijziging van de optievolgorde is bij alle modellen volledig (flip = 0.0), terwijl de parafraseconsistentie zelfs bij het beste model ongeveer 0.83 bedraagt.
  4. In de beeld- en videotests beantwoordt alleen d3-27b alle 8 items correct; de gemeenschappelijke zwakte is het aflezen van exacte getallen uit een grafiek.
  5. 27B-modellen kunnen op GB10 93–96 °C bereiken en het proces kan stilzwijgend beëindigen; een beschermd werkprotocol is verplicht.

Reikwijdte. Het rapport richt zich op de meetresultaten en de gevolgen daarvan voor productiebeslissingen. Installatiecommando’s, API-gebruik, SDK-gerelateerde aandachtspunten en aanbevelingen voor probleemoplossing vallen buiten het bereik van dit rapport. Hardware- en softwareversies zijn vastgezet op de testomgeving. Resultaten die in een andere omgeving worden verkregen, moeten afzonderlijk worden gemeten en geverifieerd.


1. Probleem: van vrije tekst naar typed decisions

Wanneer een conventioneel taalmodel wordt uitgevoerd, leest het tekst en produceert het een vrij antwoord; de toepassing parseert dat antwoord vervolgens om er een beslissing uit te halen. Deze aanpak heeft twee structurele kosten: de parseerlaag is kwetsbaar en de waarschijnlijkheidsinformatie van het model gaat verloren. Het verschil tussen “ja” en “ja, maar…” kan alleen worden geschat door de gegenereerde tekst opnieuw te interpreteren.

System One (Jev) verwijdert deze stap. Het model krijgt een state-tekst en getypeerde vragen over die tekst; het produceert voor elke optie een genormaliseerde waarschijnlijkheid. Er zijn drie vraagtypen:

  • choice — een keuze uit gedefinieerde opties.
  • noul — een ja/nee-beslissing; het resultaat wordt afgelezen uit P(yes).
  • score — een verdeling over geordende niveaus; het resultaat is de niveauexpectatie, berekend als het gewogen gemiddelde van de verdeling.

Het uitvoerschema bestaat uit drie velden, die elk een andere vraag beantwoorden:

Veld Wat het zegt Wat het niet zegt
probabilities De relatieve verdeling over de opties Of die verdeling correct is
confidence Het interne vertrouwen van het model in het gekozen antwoord De kans dat het in de echte wereld correct is
diagnostics.label_mass De totale waarschijnlijkheidsmassa die aan geldige labels is toegewezen De kwaliteit van de verdeling binnen de labels

Een label_mass onder 1 geeft aan dat een deel van de waarschijnlijkheidsmassa buiten de gedefinieerde opties is terechtgekomen en dat de beslissing mogelijk extra controle nodig heeft.

1.1. Drie uitleesmethoden

Hoewel de modellen dezelfde API delen, brengen ze de beslissing via verschillende mechanismen tot stand. Dat verschil bepaalt zowel de kosten als de manier waarop de uitvoer moet worden geïnterpreteerd.

Strategie Modelfamilie Werkwijze label_mass
Answer-code-uitlezing vllm-sr/d3 Een afzonderlijke forward pass per vraag; opties worden gescoord via de logits van answer-codes en met softmax genormaliseerd Vast op 1
Gezamenlijke schemakop Cloudflare/clef, clef-flash Meerdere vragen worden in één prefill door een specifieke transformer-kop geëvalueerd Vast op 1
Label-token-uitlezing LiquidAI/d1-3B Het eerste token van het antwoord is het uitgangspunt; de logits van de relevante labels worden met softmax naar waarschijnlijkheden omgezet Dynamisch

De praktische gevolgen van het onderscheid zijn:

  • D3 doet een afzonderlijke pass per vraag, dus de verwerkingskosten stijgen naarmate het aantal vragen toeneemt.
  • CLEF biedt een voordeel van één forward pass bij verzoeken met meerdere vragen; usage.input_tokens wordt over de gedeelde invoer gerapporteerd.
  • D1-3B hoeft de waarschijnlijkheid niet alleen over geldige labels te verdelen, waardoor label_mass in deze familie een echt signaal is.

Het veld instructions kan niet in D3-verzoeken worden gebruikt; wanneer het wordt meegestuurd, wordt 400 geretourneerd en werkt het model met een vaste vraagsjabloon. Bij CLEF is instructions niet verplicht, maar chat_template_kwargs zorgde in deze studie voor afwijzing van het verzoek. CLEF en CLEF-Flash gebruiken dezelfde joint_schema_model.py-implementatie en dezelfde kopconfiguratie; het verschil zit in de omvang van de backbone (32×4096 en 64×5120).


2. Methode en de grenzen van het bewijs

De evaluatie omvat datasets met verschillende labelaanpakken, hoofdzakelijk een Turkse standaard met harde labels, een Turks voorbeeld met waarschijnlijkheidsverdelingen als labels, en een externe Engelse standaard. Deze datasets maken het mogelijk de modelprestaties aan verschillende maatstaven te toetsen.

Dataset Inhoud Labelregime
TurkishDecisionBenchmark v0.2 public 396 gevallen: 354 gescoord + 42 dubbelzinnigheidscontroles Eén juist antwoord; dubbelzinnige gevallen worden afzonderlijk gerapporteerd
cisimcik-voorbeeld 120 Turkse vragen (40 noul, 40 choice, 40 score), seed 42 Waarschijnlijkheidsverdeling van een beoordelaarspanel (soft label)
JevBench-public-120 72 oorspronkelijke gevallen (36 parafraseparen) + 48 eenvoudige gevallen Hard label; in de eenvoudige laag staat het antwoord expliciet in de tekst
bench-tr (35) 25 + 10 Turkse workloadvragen Verwachte antwoorden vóór de meting vastgelegd
bench-images (8) Factuur, verkoopgrafiek, foutscherm, video van 4 seconden 7 beeld- + 1 video-item
limits (11) Programmatische grens- en robuustheidsscenario’s Gedragsobservatie

TDB en de cisimcik-dataset dienen verschillende meetdoelen. TDB meet of het model één juist label kan vinden, terwijl cisimcik beoordeelt hoe dicht de door het model geproduceerde waarschijnlijkheidsverdeling bij de verdeling van het beoordelaarspanel komt. De nauwkeurigheidscijfers van de twee datasets mogen daarom niet direct worden vergeleken.

De tests zijn als een piramide opgebouwd; de onderste laag is een snelle gezondheidscontrole en de bovenste lagen zijn duurdere en uitgebreidere rondes. Deze structuur maakt het gemakkelijker om te isoleren in welke laag een probleem optreedt.

Laag Inhoud Gereedschap
L0 Basale werking controleren systemone.py --example
L1-STD JevBench-public-120 bench.py --set jevbench
L1-TR TDB v0.2 public (396) bench_tdb.py
L1-TR+ cisimcik-voorbeeld (120) bench_cisim.py
L2 Beeld/video (8) bench_images.py
L3 Grens en robuustheid (11) limits.py
L4 Metrieken afleiden summary.py
L5 Gelijktijdigheid 1/8/64 concurrency.py
L6 Overeenstemming tussen engines xengine.py

Gemeten metrieken: nauwkeurigheid, groepsconsistentie (TDB-contrastvraaggroepen), fout bij hoog vertrouwen, gemiddelde waarschijnlijkheid van het juiste antwoord (mean gold p), overmatig vertrouwen bij dubbelzinnige gevallen, soft-label-Brier, Brier, genormaliseerde score-MAE, ECE(10), beslissingswijzigingspercentage (flip), p50/p95-latentie en label_mass.

De getallen in de tabellen zijn letterlijk uit de ruwe uitvoer overgenomen; de decimale punt is behouden.

Testomgeving. De tests zijn uitgevoerd op een NVIDIA DGX Spark (GB10, 121 GiB unified memory, aarch64). Aan de vLLM-kant zijn de image vllm/vllm-openai:nightly en de configuratie --max-model-len 32768 gebruikt. Het GPU-geheugengebruik was 0.88 in de standaardtests en 0.78 met --enforce-eager in de beschermde tests van de 27B-modellen. SGLang-tests zijn uitgevoerd met de images lmsysorg/sglang:dev en dev-clef op poort 8001, met dezelfde clientscripts en dezelfde JSON-verzoeklichamen.

System One-ondersteuning is nieuw. Volgens de registraties kwam de ondersteuning op 14 oktober 2026 in de vLLM-hoofdlijn (vllm#61565) en is die nog niet in releaseversies opgenomen; daarom is de nightly-image gebruikt. De ARM64-ondersteuning van nightly en de uitvoerbaarheid op DGX Spark zijn in deze omgeving geverifieerd, maar bij elke installatie moet worden gecontroleerd of de image de relevante wijziging bevat.

2.1. Grenzen van het bewijs

Niet elke bevinding hieronder weegt even zwaar. Weten hoeveel vertrouwen je in elk getal kunt stellen, is deel van het correct lezen van het resultaat.

  • Herhaalde rondes: De belangrijkste TDB-, cisimcik- en JevBench-resultaten berusten op volledige testrondes; de 27B-resultaten zijn geverifieerd met een protocol dat in batches werd uitgevoerd en met samengevoegde bestanden.
  • Slechts op één engine gemeten: Voor tr-set zijn clef, clef-flash en d1-3b alleen op SGLang uitgevoerd; deze drie modellen hebben geen vLLM-tegenhanger.
  • Kleine steekproef: De beeld- en video-evaluatie bestaat uit 8 items; een verschil van één item verandert de rangorde.
  • Gedragsobservatie: De limits-resultaten zijn niet statistisch; het zijn scenariogebaseerde API-gedragingen.
  • Waargenomen variatie: De TDB-nauwkeurigheid van clef-flash ligt over verschillende rondes tussen 85.3% en 85.9%; in batchgewijze uitvoeringen werd een afwijking van ongeveer ±0.07 in de waarschijnlijkheidswaarden gerapporteerd.
  • Versieafhankelijkheid: De System One-ondersteuning in beide engines berust op ontwikkelimages uit dezelfde periode. De resultaten gelden voor deze versies en deze hardware.

3. Besliskwaliteit: nauwkeurigheid, consistentie, taalgedrag

3.1. Externe Engelse standaard

Op JevBench-public-120 scoren alle modellen volledig op alle 48 eenvoudige vragen; de verschillen komen vooral naar voren in de 72 oorspronkelijke vragen.

Model acc_all (72) noul choice score easy (48) Brier ECE(10) flip paraphrase p50/p95 ms
d3-edge 0.819 0.708 0.917 0.750 1.000 0.271 0.083 0.0 0.667 9 / 11
d3-mini 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 0.012 0.032 0.0 0.833 50 / 52
d3-27b 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 0.004 0.012 0.0 0.833 289 / 299
clef-flash 0.972 1.000 0.944 1.000 1.000 0.044 0.058 0.0 0.833 112 / 116
clef 1.000 1.000 1.000 1.000 1.000 0.004 0.012 0.0 0.833 290 / 301
d1-3b 0.931 0.792 1.000 1.000 1.000 0.126 0.033 0.0 0.806 61 / 64

Twee observaties vallen op. Ten eerste is de flip-metriek bij elk model nul: wanneer de volgorde van de opties wordt gewijzigd, verandert de beslissing niet. Ten tweede is de paraphrase-metriek zelfs bij de beste modellen ongeveer 0.83. Dat wil zeggen: dezelfde vraag in andere woorden kan de beslissing veranderen. In toepassingen waar beslissingsconsistentie cruciaal is, moet deze test met gegevens van de eigen organisatie worden herhaald.

3.2. Turkse standaard met harde labels

In TDB wordt de hoogste nauwkeurigheid bij de 27B-modellen gezien, maar de rangorde is niet evenredig met de grootte: de 4B d3-mini (0.887) is beter dan de 9B clef-flash (0.853), terwijl het verschil tussen de 27B d3-27b en d3-mini veel kleiner is dan het verschil tussen 0.6B en 4B.

Model accuracy group-cons high-conf err mean gold p amb valid amb max-p Brier ECE(10) p50/p95 ms
d3-27b 0.963 0.870 0.011 0.934 0.952 0.765 0.060 0.016 336 / 362
clef 0.944 0.797 0.006 0.865 0.976 0.747 0.102 0.047 351 / 386
clef-flash 0.853 0.638 0.011 0.753 0.905 0.715 0.232 0.060 115 / 125
d3-mini 0.887 0.710 0.006 0.795 0.905 0.754 0.183 0.047 59 / 64
d1-3b 0.545 0.159 0.020 0.468 0.667 0.550 0.588 0.113 66 / 86
d3-edge 0.336 0.029 0.065 0.327 0.619 0.635 0.867 0.295 10 / 14

De metrieken moeten met de volgende definities in gedachten worden geïnterpreteerd:

  • Groepsconsistentie is het aandeel vraaggroepen dat over dezelfde situatie met tegengestelde formuleringen vraagt en volledig correct wordt beantwoord. Het laat zien of er consistent wordt beslist wanneer dezelfde situatie in andere of tegengestelde bewoordingen wordt aangeboden.
  • Fout bij hoog vertrouwen is het aandeel onjuiste beslissingen dat met ten minste 0.90 vertrouwen wordt gegeven; dit moet in geautomatiseerde systemen ook worden gemonitord.
  • Overmatig vertrouwen bij dubbelzinnige gevallen is, over de 42 controles, het percentage waarin een van de geldige antwoorden wordt gekozen en de hoogste gemiddelde waarschijnlijkheid in die gevallen.

d3-mini en clef hebben hetzelfde foutpercentage bij hoog vertrouwen (0.006); de groepsconsistentie van clef is echter duidelijk hoger (clef 0.797, d3-mini 0.710). Met andere woorden: vergelijkbaar “zeker zijn” betekent niet vergelijkbare consistentie.

3.3. Turks voorbeeld met waarschijnlijkheidslabels

In het cisimcik-voorbeeld is de referentie niet één juiste optie maar de verdeling van het beoordelaarspanel. De nauwkeurigheid hier is daarom niet vergelijkbaar met de TDB-nauwkeurigheid.

Model accuracy noul choice score score-MAE (norm) mean gold p p50/p95 ms
clef 0.855 0.950 0.895 0.718 0.120 0.788 488 / 2221
d3-27b 0.840 0.975 0.850 0.692 0.114 0.810 451 / 2547
d3-mini 0.832 0.975 0.900 0.615 0.142 0.749 78 / 388
clef-flash 0.786 0.875 0.921 0.564 0.168 0.728 148 / 810
d1-3b 0.624 0.800 0.605 0.462 0.220 0.560 88 / 201
d3-edge 0.429 0.500 0.450 0.333 0.311 0.370 15 / 52

score-vragen zijn het type waar elk model het meest mee worstelt. In lange en complexe Turkse zakelijke teksten neigt het model ertoe tussen aangrenzende niveaus te verschuiven: het onderscheid tussen “gemiddeld” en “gemiddeld-hoog” kan niet betrouwbaar worden gemaakt. Hoewel clef met 0.718 de hoogste nauwkeurigheid behaalt, betekent dit niet dat een geordende schaal in productie automatisch kan worden gebruikt.


4. Vertrouwen en onzekerheid

4.1. Wat confidence niet zegt

confidence drukt de waarschijnlijkheid uit die het model voor zijn gekozen antwoord rapporteert; het geeft niet rechtstreeks aan hoe waarschijnlijk het is dat het antwoord daadwerkelijk correct is. Een hoge gerapporteerde zekerheid betekent daarom niet dat de beslissing noodzakelijkerwijs juist is.

In de 42 dubbelzinnigheidscontroles in TDB kozen de 27B-modellen in 95–98% van de gevallen een van de geldige opties; de hoogste gemiddelde waarschijnlijkheid van de gekozen opties lag in het bereik 0.75–0.77. Met andere woorden: de modellen neigen ernaar één van de opties te kiezen in plaats van zich te onthouden, en doen dat met relatief hoge waarschijnlijkheid. De mate van onzekerheid wordt in de API-uitvoer niet door een afzonderlijk veld rechtstreeks weergegeven.

label_mass vult deze leemte gedeeltelijk, maar alleen in de D1-familie. In D3 en CLEF is de waarde vast 1.0; daarom kan label_mass in deze families niet op zichzelf als veiligheidsfilter worden gebruikt. De praktische consequentie: een confidence-drempel is noodzakelijk maar niet voldoende; die moet op gelabelde gegevens worden gekalibreerd.

4.2. Dekking-risicoanalyse

De grens tussen automatische beslissing en menselijke beoordeling wordt niet bepaald door de algehele nauwkeurigheid maar door het foutpercentage bij beslissingen met hoog vertrouwen. De onderstaande tabel is berekend over de 354 gescoorde gevallen van TDB door de confidence-drempel te variëren.

Model conf ≥ 0.8 conf ≥ 0.9 conf ≥ 0.95
d3-27b Dekking 0.92 · risico 0.021 Dekking 0.87 · risico 0.013 Dekking 0.80 · risico 0.011
clef Dekking 0.85 · risico 0.023 Dekking 0.69 · risico 0.008 Dekking 0.48 · risico 0.006
clef-flash Dekking 0.68 · risico 0.046 Dekking 0.49 · risico 0.023 Dekking 0.25 · risico 0.000
d3-mini Dekking 0.68 · risico 0.021 Dekking 0.56 · risico 0.010 Dekking 0.43 · risico 0.007
d1-3b Dekking 0.22 · risico 0.195 Dekking 0.12 · risico 0.122 Dekking 0.03 · risico 0.000
d3-edge Dekking 0.25 · risico 0.596 Dekking 0.12 · risico 0.523 Dekking 0.07 · risico 0.360

Dekking: het aandeel beslissingen dat de vertrouwensdrempel haalt, ten opzichte van alle beslissingen. Risico: het foutpercentage onder automatisch afgeronde beslissingen.

Het belangrijkste onderscheid in de tabel is dat tussen d3-27b en clef. Bij de drempel 0.90 rondt d3-27b 87% van de gevallen af met 1.3% risico, terwijl clef 69% afrondt met 0.8% risico. Lager risico wordt verkregen ten koste van meer menselijke beoordeling; de keuze hangt af van de kosten van een onjuiste beslissing.

Voor d3-edge is confidence geen betrouwbare indicator: zelfs wanneer het model hoog vertrouwen rapporteert, blijft het foutpercentage in het bereik 0.36–0.60. d1-3b vertoont op vergelijkbare wijze hoog risico bij lage dekking.

Deze resultaten gelden alleen voor de gebruikte dataset en testomstandigheden. Als de verdeling van productiegegevens verandert, kunnen dezelfde dekkings- en risiconiveaus niet worden gegarandeerd. De drempels moeten daarom opnieuw worden gekalibreerd op de eigen gelabelde gegevens van de toepassing.


5. Multimodale invoer, grensgevallen, prestaties

5.1. Beeld en video

Beeld en video kunnen aan het veld state worden toegevoegd. In D3 en CLEF worden beelden verwerkt tot maximaal 1.6 megapixel en video’s met 2 frames per seconde en maximaal 32 frames. D1 ondersteunt alleen beeld en verkleint beelden tot 1024×1024.

Model Juiste antwoorden Opmerking
d3-27b 8/8 Het enige model dat elk item correct beantwoordt
d3-mini 7/8 —
clef 7/8 —
d1-3b 6/7 Video niet ondersteund; g7 is niet uitgevoerd, verzoeken met videos gaven een fout
clef-flash 6/8 —
d3-edge 6/8 —

De gemeenschappelijke zwakte is het item met code g3: een numerieke waarde uit een grafiek aflezen. Elk model behalve d3-27b beantwoordde deze vraag onjuist en produceerde verschillende waarden in het bereik 0.7–1.9. De modellen kunnen de algemene trend van de grafiek bepalen, maar hebben moeite met het aflezen van exacte numerieke waarden. In workflows waar numerieke nauwkeurigheid cruciaal is, moet de modeluitvoer daarom worden geverifieerd tegen een gegevensbron die onafhankelijk van het beeld is.

In de D3-familie wordt media één keer verwerkt en wordt de resulterende representatie voor alle vragen gedeeld. In de tests gaven 16 vragen in één verzoek en in 16 afzonderlijke verzoeken hetzelfde resultaat; bij beeldintensieve workloads verlaagt dit de kosten doordat herhaalde verwerking wordt vermeden.

5.2. Prestaties bij gelijktijdige verzoeken

Model 1 client 8 clients
d3-edge 118.6 335.6
d1-3b 21.0 107.2
d3-mini 19.0 39.2
clef-flash 8.8 16.8
d3-27b 2.5 5.9
clef 3.1 4.9

De waarden zijn afgeronde verzoeken per seconde (req/s), gemeten met verzoeken van één vraag; voor latentie verwijzen we naar de p50/p95-kolommen in §3. Bij één verzoek hangt de latentie grotendeels af van de duur van één forward pass. Omdat D3 elke vraag in een afzonderlijke pass evalueert terwijl CLEF meerdere vragen in één forward pass kan evalueren, groeit het latentievoordeel van CLEF naarmate het aantal vragen toeneemt.


6. Overdraagbaarheid tussen engines: vLLM en SGLang

Wil een systeem niet van één inferentie-engine afhankelijk zijn, dan moet bekend zijn of dezelfde API dezelfde beslissing produceert. Dezelfde clientscripts, dezelfde datasets en dezelfde modellenlijst zijn op beide engines uitgevoerd. Deze sectie meet de overeenstemming tussen twee engines met vastgezette versies; zij doet geen uitspraak over het algemene gedrag van de engines.

V: vLLM, S: SGLang.

Model TDB (V→S) cisimcik (V→S) std72 (V→S) tr-set (V→S) vision-8 (V→S) Overdraagbaarheid
d3-27b 0.963 → 0.966 0.840 → 0.840 1.000 → 1.000 0.943 → 0.943 1.000 → 1.000 Ja (beschermde modus)
clef 0.9435 → 0.9435 0.855 → 0.856 1.000 → 0.972 — → 0.914* 0.875 → 0.875 Ja
clef-flash 0.853 → 0.853 0.786 → 0.782 0.972 → 0.972 — → 0.857* 0.750 → 0.875 Ja
d1-3b 0.545 → 0.568 0.624 → 0.622 0.931 → 0.931 — → 0.829* 0.857 → 0.875 Ja
d3-mini 0.887 → 0.280 ⚠ 0.832 → 0.319 ⚠ 1.000 → 0.292 ⚠ 0.886 → 0.257 ⚠ 0.875 → 0.250 ⚠ Nee
d3-edge 0.336 → ✗ — → ✗ 0.819 → ✗ 0.800 → ✗ 0.750 → ✗ Nee

* tr-set is alleen op SGLang uitgevoerd; in deze rijen is er geen vLLM-tegenhanger. ✗: het model kon in SGLang niet worden gestart.

6.1. Verschillen op API-niveau

Dat dezelfde clientcode in de D1- en CLEF-families op beide engines hetzelfde resultaat oplevert, toont aan dat de waargenomen verschillen niet van de client afkomstig zijn. Er zijn echter mismatches op schemaniveau, en de client moet elk daarvan afzonderlijk afhandelen.

  1. Het veld model is verplicht in SGLang. Wanneer het ontbreekt, wordt 422 Field required geretourneerd; in vLLM is het optioneel. Een compatibele client moet de modelnaam via /v1/models ophalen en aan de body toevoegen.
  2. confidence komt mogelijk niet overeen met de waarschijnlijkheid van de gekozen optie. In de SGLang-uitvoer is het voorbeeld choice: "diger", confidence: 0.303, probabilities: {…, "diger": 0.536} waargenomen. Volgens het schema zouden deze twee waarden gelijk moeten zijn. In SGLang mag confidence niet zonder verificatie in drempelberekeningen worden gebruikt.
  3. probabilities ontbreekt in noul-antwoorden. Terwijl vLLM een verdeling {yes, no} retourneert, geeft SGLang alleen {"type":"noul","noul":0.117}. De ontbrekende waarschijnlijkheid kan worden afgeleid met P(no) = 1 − P(yes) omdat noul binair is.
  4. De locatie van label_mass verschilt. vLLM retourneert het onder diagnostics[qid].{label_mass, argmax_is_label}, terwijl SGLang het in het veld x_label_mass per antwoord retourneert; bovendien ontbreekt het veld in de uitvoer van d3-mini. Een ontbrekende waarde mag niet stilzwijgend als geldig worden beschouwd.
  5. Foutcodes verschillen. Een onbekend vraagveld retourneert 400 in vLLM en 422 in SGLang; chat_template_kwargs wordt in vLLM genegeerd met 200, maar retourneert in SGLang 400. Opties met dezelfde naam na afkapping worden in beide engines geaccepteerd; de grenzen voor opties, vragen en niveaus zijn gelijk.

6.2. Snelheid

Model SGLang req/s (1 / 8) Ten opzichte van vLLM
d1-3b 27 / 63 Ongeveer 1/4 van vLLM bij hoge belasting
d3-mini 17 / 37 Vergelijkbaar; daalt bij 64 clients
clef-flash 8 / 15 Gelijkspel
d3-27b 3 / 7 Iets hoger in beschermde modus
clef 3 / 5 Gelijk

De vLLM-waarden staan in §5.2.

6.3. Conclusie

De resultaten in deze sectie zijn compatibiliteitsobservaties die alleen voor de geteste versies zijn verkregen; ze mogen niet als een algemene overdraagbaarheidsregel worden geïnterpreteerd. In de geteste versies produceerden de label-token-methode (D1) en de gezamenlijke-schemamethode (CLEF) op beide engines vergelijkbare resultaten; het 27B D3-model is compatibel in beschermde modus. De verslechtering bij de kleine D3-modellen betekent niet dat de engine deze methode in het algemeen niet ondersteunt. Wat zij laat zien, is dat de answer-code-implementatie in die ontwikkelimage bij kleine modellen onjuiste resultaten opleverde. Omdat de fout bij één model en één versie is waargenomen, kan over de oorzaak geen hard oordeel worden gegeven; numerieke precisie, het attention-pad en de schema-afbeelding moeten afzonderlijk worden onderzocht.

Elke combinatie van model, engine en versie moet daarom vóór productie een afzonderlijke verificatietest doorlopen, en de test moet worden herhaald wanneer de engineversie wordt opgewaardeerd. Qua prestaties kan SGLang bij één verzoek iets lagere latentie bieden, terwijl het batchvoordeel van vLLM bij hoge gelijktijdigheid op d1-3B duidelijk wordt.


7. Beslisgids voor productie

7.1. Modelkeuze

Optie Wanneer Beperking
d3-27b (27B) Wanneer nauwkeurigheid cruciaal is; bij complexe invoer met beeld en video ~340 ms latentie bij één verzoek
clef (27B) Wanneer het voordeel van één forward pass nodig is bij verzoeken met meerdere vragen ~98% van de nauwkeurigheid van d3-27b
clef-flash (9B) 2–9 vragen per verzoek; wanneer de kosten van een onjuiste beslissing laag zijn TDB 0.853
d3-mini (4B) Realtime voorfiltering; budget van ~50 ms TDB score 0.615; onbruikbaar in de geteste SGLang-image
d1-3b (3B) Labelen met hoog volume; budget van ~60 ms TDB 0.545; LFM 1.0-licentie
d3-edge (0.6B) Alleen eerste routering; wanneer de foutkosten zeer laag zijn TDB 0.336; vertrouwensdrempel zinloos

Het verband tussen grootte en nauwkeurigheid is niet uniform: clef (27B) en d3-27b (27B) hebben vergelijkbare nauwkeurigheid, terwijl d3-mini (4B) op TDB beter is dan de 9B clef-flash. De keuze hangt af van de uitleesmethode en de taak, niet van het aantal parameters.

7.2. Aanbevolen beslisbeleid

  1. Drempel: Als startbeleid worden confidence ≥ 0.90 en label_mass ≥ 0.95 samen vereist. Voor d3-27b rondt dit ongeveer 87% van de 354 gevallen automatisch af met 1.3% risico. De drempels worden vóór ingebruikname met de toepassingsgegevens geverifieerd.
  2. Doorsturen naar menselijke beoordeling: Wanneer label_mass < 0.95, gaat de beslissing naar menselijke beoordeling. In D3 en CLEF staat dit veld vast op 1.0 en is het dus op zichzelf niet voldoende; taakcategorieën met een hoog foutpercentage (by_category) en Turkse score-vragen worden ook doorgestuurd.
  3. Registratie: confidence en, waar mogelijk, de waarschijnlijkheidsverdeling worden bij elke beslissing opgeslagen; de drempels worden op basis van nieuwe resultaten bijgewerkt en de dekking-risicoanalyse wordt met echte gegevens herhaald.
  4. Opnieuw bevragen: Bij batchgewijze uitvoeringen en uitvoeringen die van de geheugentoestand afhangen, kunnen waarschijnlijkheden met ongeveer ±0.07 variëren. Beslissingen dicht bij de drempel worden vóór publicatie met één verzoek geverifieerd; waar mogelijk wordt een configuratie met deterministisch gedrag (VLLM_BATCH_INVARIANT) overwogen.
  5. Wat te vermijden: Een productiebeslissing uitsluitend op d3-edge baseren; confidence als gekalibreerde nauwkeurigheid beschouwen; d1-3B in een Apache-2.0-compatibel product opnemen zonder de licentievoorwaarden te onderzoeken.

8. Risico’s, licenties en conclusie

8.1. Geldigheidsgrenzen

  • De resultaten gelden voor één hardwareconfiguratie (DGX Spark GB10), één geheugenconfiguratie en de ontwikkelimages van twee engines.
  • De TDB- en cisimcik-labels zijn binnen het bereik van deze studie niet gewijzigd; de resultaten moeten opnieuw worden geproduceerd wanneer nieuwe versies verschijnen.
  • De 27B-resultaten zijn verkregen met het beschermde protocol (GPU-geheugengebruik 0.78, --enforce-eager, batchgewijze uitvoering); latentie en stabiliteit kunnen bij andere instellingen veranderen.
  • Voor tr-set zijn clef, clef-flash en d1-3b alleen op SGLang gemeten; voor deze drie modellen kan geen vergelijking tussen engines worden gemaakt.
  • Resultaatbestanden van nul bytes zijn niet als voltooid geteld, en ontbrekende tests zijn opnieuw uitgevoerd met FORCE=1.
  • Het gebruik van de TypeSafe SDK met de twee engines valt buiten dit bereik.

8.2. Licenties

Status geverifieerd aan de hand van Hugging Face-modelkaarten en repositorybestanden per november 2026:

Model Licentie Basismodel
vllm-sr/d3 Apache-2.0 Qwen/Qwen3.8-27B (Apache-2.0)
vllm-sr/d3-mini Apache-2.0 Qwen/Qwen3.5-4B (Apache-2.0)
vllm-sr/d3-edge Apache-2.0 Qwen/Qwen3.5-0.8B (Apache-2.0)
Cloudflare/clef Apache-2.0 Qwen/Qwen3.8-27B
Cloudflare/clef-flash Apache-2.0 Qwen3.5 (9B)
LiquidAI/d1-3B LFM 1.0 ⚠ LiquidAI/LFM2.5-VL-3B

De D3- en CLEF-families zijn onder Apache-2.0 gepubliceerd; toch moeten bij herdistributie en afgeleid werk, naast de modelkaart, ook het licentiebestand van de gebruikte versie en eventuele aanvullende voorwaarden worden onderzocht.

d1-3B is niet Apache-2.0. De rechten die gelden in software onder Apache-2.0 mogen niet ongewijzigd van toepassing worden verondersteld; vóór commerciële distributie of opname in een product moet de actuele licentietekst van Liquid AI worden onderzocht en, indien nodig, juridisch advies worden ingewonnen.

8.3. Conclusie

Deze evaluatie laat zien dat de System One-familie onder bepaalde voorwaarden in productie kan worden gebruikt, maar dat een betrouwbare deployment vereist dat het model, de inferentie-engine en de hardware samen worden geverifieerd.

  • Nauwkeurigheid neemt toe met de grootte, maar modellen uit de 4B-klasse komen veel dichter bij 27B dan verwacht; de keuze moet op taak en uitleesmethode worden gebaseerd, niet op het aantal parameters.
  • Vertrouwen is niet gekalibreerd; onzekerheid wordt niet in de uitvoer weergegeven. Automatische beslissingen moeten worden opgebouwd met op gelabelde gegevens gevalideerde drempels en met menselijke beoordeling.
  • Turks: de zwakste punten zijn geordende score-vragen en parafraseconsistentie; beide moeten afzonderlijk met gegevens van de eigen organisatie worden getest.
  • Overeenstemming tussen engines hangt af van het model en de engineversie: D1 en CLEF zijn overdraagbaar in de geteste versies, 27B D3 is overdraagbaar in beschermde modus, en de kleine D3-modellen werken niet in de geteste SGLang-image.
  • Hardware is een echte grens: 27B-modellen kunnen op GB10 niet betrouwbaar worden uitgevoerd zonder een beschermd werkprotocol.

De beslissing om naar productie te gaan moet berusten op drempels die op toepassingsspecifieke gelabelde gegevens zijn geverifieerd, op continue monitoring van beslissingsregistraties en op afzonderlijke acceptatietests voor elke combinatie van model, engine en versie.